X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

معلولیتهای حسی نشاندهندة وضعیتی است که کارایی چندین حس در هنگام واکنش در مقابل محرکها کاهش مییابد.اما مشکلات آموزشی ناشی از فقدان حس بینایی و شنوایی، با سایر اشکالات بوجود آمده در اثر نارسایی چشایی، بویایی و لامسه قابل مقایسه نیست.


معلولیت نابینایی (Blindness)

          از هر چهار یا پنج کودک، یک نفر از نظر دید با آنچه که میزان پذیرفته شده بینایی خوب است، تفاوتهای آشکار دارد. این تفاوت در اکثریت وسیعی از کودکان بقدری جزئی است که نقش تعیینکنندهای در زندگی کودک ندارد و با مصرف دارو و با استفاده از عدسیهای تعیین شده قابل معالجه است.

          اما از هر 1500 نفر، یک کودک دچار اختلالات شدید بینایی است و نمیتواند حروف معمولی کتابها را بخواند.یکی ازمهمترین عوامل مؤثر در اختلالات بینایی در کودک، عفونتهای مادر در اثر ابتلا به سرخچه (سرخک آلمانی یا سرخک سه روزه) طی سه ماه اول بارداری است.

معلولیت بینایی

          افرادنابینا احتمالاً علاوه بر ناتوانائی‌‌های جسمی دچار مسائل شخصیتی نیز هستند.

          بر اثر ترس از فعالیت، افراد نابینا مایلند در جستجوی کارهای بیتحرک و دور از نظر باشند. تماسهای اجتماعی آنان محدود شود و به نوبة خود در آنها احساس حقارت به وجود آید.

          افراد نابینا مایلند به منظور جبران نابینایی، سایر حسهای خود را نسبت به افراد عادی بهتر بپرورانند.

          مهمترین حس برای انسان حس بینایی است. مقدار اطلاعاتی که از طریق این حس به مغز وارد میشود از سایر حواس به مراتب بیشتر است. تقریباً 38 درصد  از تمامی رشتههای عصبی که به مغز وارد و یا از آن خارج میشوند در اعصاب بینایی قرار دارند که در مجموع 5/2 میلیون آکسون را دربرمیگیرد .

طبقهبندی افرادمعلول نابینا

1ـ درجه صدمهدیدگی : با توجه به این فاکتور افرادمعلول نابینا به سه گروه زیر تقسیم میشوند.

الف) معلولین بینایی در حد کم

ب) معلولین بینایی در حد زیاد

ج) نابینایان

2ـ زمان بروز:

الف) نابینایانی که از بدو تولد نابینا به دنیا آمدهاند.

ب) نابینایان اکتسابی

نابینایان اکتسابی خود شامل :

ـ نابینایان خیلی زود که قبل از چهارمین سال زندگی نابینا شدهاند.

ـ افرادی که در سنین کودکی و نوجوانی نابینا شدهاند تا هیجدهمین سال زندگی

ـ افرادی که در سنین بلوغ نابینا شدهاند تا 45 سال زندگی

ـ افرادی که در پیری نابینا شدهاند از 45 سال به بعدتاریخ : چهارشنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1391 | 06:44 ب.ظ | چاپ | نویسنده: ******** | نظرات (0) (0 لایک)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.